Yoğunlaştırılmış solar enerji sistemleri güneş depoluyor

YORUM YAZIN 2
8635
Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri - CSP - Enerji Kulesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri elektrik enerjisi üretirken bir yandan da güneş enerjisini depolayarak geceleri de güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlıyor.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (Concentrating Solar Power – CSP) teknolojileri, aynaları kullanarak geniş bir alan yayılan güneş ışığını yansıtıp küçük bir alana konsantre olarak toplar ve ısıya (termal enerji) dönüştürür. Bu termal enerji ,de elektrik üretmek için kullanılır.

Parabolik yansıtıcılı yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemi

Konsantre güneş enerjisi sistemleri genel kullanıma yönelik projelerde kullanılır. CSP tarlalarındaki aynaların güneş ışınları odakladığı alıcının içinde bulunan ve ısınarak yüksek sıcaklıklara ulaşan yoğun sıvı, suyu buharlaştırıp, buhar gücüyle bir türbini döndürmek veya jeneratöre bağlı bir motoru çalıştırmak için kullanılır. Sonuçta elde edilen ürün elektriktir. Aynalar gün içinde güneşi takip etmelerini sağlayan hareketli bir sistemle donatılmıştır. 3 ila 25 kilovat güç üretebilen daha küçük CSP sistemleri, enerjiye ihtiyaç duyulan yerlere kurularak üretilen enerjiden doğrudan yararlanılabilir. CSP tesisinde toplanan termal enerji depolanarak, gündüz veya gece, gerektiğinde elektrik üretmek için kullanılabilir.

CSP dish stirling çanak güneş enerjisi sistemi

Güneş enerjisini yoğunlaştırma yöntemlerine göre farklı CSP sistemleri geliştirilmiştir.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri - Parabolik oluk yansıtıcılı sistem

Parabolik oluk yansıtıcılar
Parabolik (oluk şeklindeki) yansıtıcıların kullanıldığı sistemlerdir. Güneş ışığı oluğun odak noktası doğrultusunda uzanan ve içinde sıvı dolaşan bir tüp olan alıcı tarafından toplanır. Yansıtıcı, takip mekanizmaları ile gün boyunca güneşi takip eder. Parabolik oluk sistemler, CSP teknolojileri arasında en gelişmiş olanıdır.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri - Yoğun fresnel doğrusal yansıtıcı sistemKompakt doğrusal fresnel yansıtıcılar
Yapısal olarak oluk yansıtıcı sistemlere benzeyen bu sistemde güneş ışığı, çok sayıda ince, uzun ayna kullanılarak içinde sıvı dolaşan bir çift tüpe yansıtılır. Bu sistem hem düz aynaların parabolik aynalara göre ucuz olmasından ötürü daha az maliyetlidir hem de aynı büyüklükte bir alana parabolik oluk sistemine göre daha çok yansıtıcı konularak daha fazla gün ışığı toplanabilir. Kompakt doğrusal fresnel yansıtıcılar, daha çok büyük kapasiteli ve gelişmiş santrallerde kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir:   Doğa ile ilgili halk bilimi projeleri

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri - Dish stirling motorlu enerji sistemiÇanak yansıtıcılar (Stirling motoru sistemi)
Çanak şeklinde tek bir parabolik yansıtıcı veya parabolik çanak şeklini oluşturacak şekilde yerleştirilen çok sayıda küçük düz aynalardan oluşan sistemde yansıtıcıların odak noktasında diğer sistemlere benzer şekilde sıvı içeren alıcı bulunmaktadır. Yansıtıcı, güneşi iki eksenden takip eder. Diğer sistemlerin aksine ısıtılan sıvı buhar elde etmek yerine stirling motorunda enerji üretimi için kullanılır. Bu sistem diğer CSP teknolojileri arasında güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünde en yüksek verimliliği sağlayan sistemdir.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sistemleri - Enerji kulesi sistemiEnerji kulesi
Bir kulenin üzerinde bulunan merkezi bir alıcı ve bu alıcıya güneş ışınlarını yansıtan çok sayıda düz yansıtıcıdan (heliostat) oluşur. Bilgisayar kontrollü yansıtıcılar güneşi iki eksende takip eder. Bu sistemde diğerlerine göre çok daha yüksek sıcaklıklara ulaşmak mümkündür; bu da daha fazla enerji demektir. Isınan sıvı buhar yoluyla elektrik elde etmekte kullanılır. Enerji kuleleri, parabolik oluk sistemden daha az gelişmiş olmasına rağmen, daha yüksek bir verimlilik ve enerji depolamada daha iyi bir kapasite sunmaktadır.

PV mi CSP mi?

Güneş ışınlarını direkt elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik (PhotoVoltaic – PV) sistemlerle karşılaştırıldığında PV sistemleri çok küçük ölçeklerle de kurulabildiğinden hem yerleşim hem de enerji santrali sektörünü kapsayabilirken, CSP sistemleri efektif olarak ancak 20MW’dan büyük ölçekli projelerde uygulanabilir. CSP direkt güneş ışınlarına ihtiyaç duyarken PV sistemleri güneşten gelen radyasyon yayılımı ile bile elektrik üretebilmektedir. Bu nedenle de CSP’nin kurulum alanları PV’ye göre daha sınırlıdır.

PV sistemleri teknolojik olarak daha basit ve küçük ölçeklerde çok daha ekonomik sistemlerdir. CSP’nin en büyük avantajı ısı depolayabilmesi ve gerektiğinde bunun hızla elektrik enerjisine dönüştürülebilmesidir. Yoğun zamanlarda ve gece gündüz farkı olmaksızın, yoğun dönemlerde ihtiyaç olduğunda enerji sağlayabilmesi ile CSP sistemleri özellikle enerji santrali projelerinde tercih edilen sistemlerdir.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

2 YORUMLAR

  1. https://ideal-makina.com/konsantre-gunes-enerji-sistemleri/

    Parabolik oluk tipi güneş kollektörü, Güneş ışınlarını çizgisel olarak odaklayıp absorban tüp üzerine yansıtılması prensibiylen çalışır. Güneşi takip etme özelliğine sahip olan kollektör gün boyu direkt gelen güneş ışınlarını odaklar. Absorban tüp ve sistemin mekanik tesisatında yağ veya su dolaştırılır.
    Güneşten elde edilen ısı enerjisi absorban tüp ile emilir ve sistemde bulunan akışkana AKTARILARAK ENERJİ ÜRETİLİR.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın